Tävlingar 2014


- 31 maj lydnad klass 1 - Elit               Resultat



- 9 augusti lydnad klass 1 - 2              Resultat


- 20 september lydnad klass 1 - Elit   Resultat

 

 

                          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

                                                            Tävlingar 2012


- 28 april Lydnad klass 1 - Elit        - Resultat
Domare: Anders Falk TL Elit, 3 & 2: Karin Lundegård TL 1: Catherine Aspdahl
- 2 juni Lydnad klass 1 - Elit             Resultat
Domare: Johnny Petersson TL Elit & 1: Karin Lundegård TL 2 & 3: Catherine Aspdahl
- 8 september Lydnad klass 1 - Elit Resultat
Domare: Anders Falk TL: Karin Lundegård
- 27 oktober Lydnad klass 1 - Elit    Resultat
Domare:  Eva Kurtsson TL: Catherine Aspdahl

 

Skinka Cup 2011...

 

 

I år arrangerades Skinka Cup hos oss på Vetlanda BHK!
Fyra klubbar kom till start i det grådisiga vädret, vi slapp i alla fall snön ;)

5 st från varje klubb får starta, de tre bästa resultaten räknas ihop och klubben med högst poäng där får äran och vandringspriset! De som officiellt tävlar i klass 1 & 2 tävlade för dagen i lydnadsklass 1, medans de som tävlar 3 & elit körde lydnadsklass 2.

                Resultat Skinka Cup 2011
1:a Vetlanda BHK 2:a Njudungs BK 3:a Nässjö BK 4:a Sävsjö BK
De tre bästa individuellt
1:a Nils-Jögen Josefson & Zäta 191 p (Lykl. 2) 2:a Anette Johansson & Meja 185 P (Lykl. 2) 3:a Patrik Nilsson & Daxe 180,5p (Lykl. 1)

 Vetlanda BHKs lag! Desirée & Ice, Jennifer & Bonita, Nils-Jörgen & Zäta, Karin & Alex, Elfrida & Krut

Bilder Carolina Bengtsson                     


 

 

 KLUBBMÄSTERSKAP LYDNAD 2011

Domare: Bengt Gustavsson, Jönköping TL: Catherine Aspdahl (& Karin Lundegåd)
Resultat:
1. Karin Bengtson & Alex 2. Anna Fjordstig & Selda 3. Gun-Mari Salling & Esse 4. Anna Lantz & Pluto 5. Marie Randau & Sigge 6. Cathrine Aspdahl & Sarek 7. Lotta Flink & Malte 8. Elfrida Bengtsson & Krut 9. Karin Lundgård & Ella

Av 9 deltagare så klarade 6 st förstapris, så kampen var hård!

GRATTIS & Bra kämpat alla! :)

 

Anna & Karin med Selda & Alex

Tack Catherine & Karin för ett bra genomfört KM!

Uppdaterad                     

 

 

 

                                                    Lydnadstävling 10 september 2011  

Domare: Bengt Gustavsson

Tävlingsledare: Catherine Aspdahl - Klass Elit & 3, Karin Lundegård - Klass 2 & 1 Tack så mycket för hjälpen! TS tackar alla som hjälpte till och hälsar de tävlande välkomna tillbaka nästa år!

Klass elit:   1. Krankesjöns Red Diamond, Golden, Nils-Jörgen Josefsson, Vetlanda Bk, 264.5 poäng. 2. Tollartrollets mandelblom, NSDTR, Evelina Karlsson, Njudung HU, 227,5 poäng   Klass 3:   1. Devarox Conny JR, Rottweiler, Emma Jestin, Jönköping BK, 255 poäng. 2. Tollartrollets Electra, NSDTR, Anette Johansson, Njudung BK, 251 poäng. 3. Brumbjörnens Gargamel, Rottweiler, Lina Dahlström, Jönköping BK, 239 poäng. 3. Sunny De Lights One of A Kind, Golden, Pia Vencel, Oskarström BK, 239 poäng.   Klass 2:   1. LP1 Ekespångs Supernanny, Berner Sennen, Anna Fjordstig, Vetlanda BK, 169,5 poäng 2. Flatterhaft Evy Palm, Flat, Ann-Sofie Sjögren, Sävsjö BK, 165,5 poäng   Klass 1   1. Mybackens Mimosa, Sheltie, Kristina Johansson, Njudung BK, 174 poäng. 2. Oakshoots What a Handsome Look, Flat, Gunnar Andersson, EMådalens BK, 173,5 poäng. 3. Stjernborgens Inca, Aussie, Caroline Karlsson, Växjö BK, 162 poäng.

 

 

                                            Lydnadstävling 18 juni 2011                

Domare: Jonny Pettersson Tävlingsledare:

Catherine Aspdahl - Klass 3 & 2 ,Karin Lundegård - Klass 1 Tack så mycket för hjälpen!

Sammanlagt var det 19 startande. TS tackar alla som hjälpte till och hälsar de tävlande välkomna till hösten!

Klass 3: 1. Karin Bengtsson & Roghöjdens N-Y-Alex - Vetlanda BK - 251 p

Klass 2: 1. Stephanie Skagert G-son & Trail Of Siberia's Warro - Höglandets BK 182,5 p 2. Jeanette Eckerström & Milo - Växjö BK - 147 p 3. Ann-Marie Fanger & Wilse's Enya - Sävsjö BK - 140,5 p 4. Inga Elmersson & Deandreams Allegro Miss - Vetlanda BK - 125 p

Klass 1: 1. Evelina Ryman & Ladynova - Vetlanda BK - 180,5 p 2. Therese Olausson  & Guldruschen's Flying girl - Halmstad HU - 177,5 p 3. Gun-Marie Salling & Tollarbellas Tango - Vetlanda BK 173,5 p 4. Elfrida Bengtsson & Bronesslans Pigalle - Vetlanda BK - 166 p 5. Elisabeth Månsson & Chandis Stella - Kalmar BK - 159 p 6. Gunnar Andersson & Oakshoot's What a handsome look -      Emådalens BK - 154,5 p 7. Anette Berglund & Svedjebäcken's Night of passion - Växjö BK - 153,5 p 8. Ulla-Britt Dahlin Johansson & Keestorpets Xamira - Forserums BK - 147,5 p 9. Ing-Marie Johansson - Crofter Holding's Wailing Wind - Sävsjö BK - 145 p 10. Christian Gunnarsson - Rayfax Incredible Ira of Fame - Växjö BK - 144 p 11. Susanne Nero-Andersson & Fragrances P C Jasmine White Moss -       Vetlanda BK - 140 p 12. Christer Printz & Rio de oro vivaldi - Vimmerby BK - 139 p 13. Catherine Steiner - Queen Lawless Bella Black Bird - Värnamo BK - 105 p 14. Birgitta Djurberg - Bryngans Dinah Washington - Vimmerby BK - 88 p

 

Tävlingssektionen tackar de tävlande för en trevlig dag!