RESULTAT FRÅN VETLANDA BHK:S UTSTÄLLNING

                                                                  PÅ TJUSTKULLE 12 MAJ 2013

 

Resultatlista Champion

Championklass – Hane

 

1. Ezetha´s Scoobedoo, SE58206, 100901

e Shensi´s Black Douglas

u Ezetha´s Eyes Like Stars

Uppf: Amelie Zethraeus, Grännaforsa

Ägare: Janet Holm, Åseda

 

Championklass – Hane

 

2. Monogamiens Terrific Maroon, SE 55043, 090721

e Aybo

u Cirtap´s J-G Prinses Leopoldina

Uppf: Katarina Bladh, Åsenhöga

Ägare: Marie Randau, Vetlanda

 

Championklass- Hane

 

3. SEUCH DEUCH Foxfire Zebulon, SE68963, 081105

e Chester Vom Helenenhof

u Foxfire Inca Gold

Uppf: Ulla-Carin Totney, Gullringen

Ägare: Tina Andersson, Virserum

 

Resultatlista Veteran

Veteranklass – Tik

1. Lova Cox´s Cambridge Blue, S35254, 030424

e A One´s Aldebaran

u Grimsholmen Electra

Uppf: Inger Ivebrand, Linköping

Ägare: Ingela Larsson Kindeland, Linköping

 

2. Mandelblommans Gilda, SE35587, 050430

e Blance Noir´s Tais Meditation

u SUCH Mandelblommans Dis och Dimma

Uppf: Eva Brus, Vetlanda

Ägare: Ingrid Yngesjö, Rydaholm

 

Resultatlista BIS

Championklass – Hane

1. Ezetha´s Scoobedoo, SE58206, 100901

e Shensi´s Black Douglas

u Ezetha´s Eyes Like Stars

Uppf: Amelie Zethraeus, Grännaforsa

Ägare: Janet Holm, Åseda

 

Öppenklass – Hane

2. Wolf-Cottage Ringo, SE14424, 091227

e Faxbos Thyson

u Wolf-Cottage Pixi

Uppf: Inga Holmberg, Kvänum

Ägare: Torbjörn Lövdahl, Habo

          

Öppenklass - hane

 Cartier Monzerat Jonte, SE12574, 101202

e Cartier Monzerat Mannen

u SEUCH, DKUCH Cartier Monzerat Xsarie

Uppf: Jaana Laumola, Enhörna

Ägare: Ingegärd Mathiesen, Nye

 

4. Slåboden´s Nelson Mandela, SE29595, 070326

e Volk Vincent de Sanna Gourska

u Nordic Sams Misae

Uppf: Stina Hween, Skogås

Ägare: Irene Hammarlund, Landsbro

                            

Valp 1

 1. Milingtons Equatore Grandia, SE46851, 100615

e Milingtons that Magic Touch

u SEUCH Milingtons that Magic Touch

Uppf: Carina Hansson, Ryd

Ägare: Pia Karinkanta, Klaveström¨

 

2. Håtvåos Nova Star, SE10056, 121121

e Dompierre Sur Besdre Z Kasétek

u Aquastar´s Heaven Pequena Estrela

Uppf: Håtvåos, Surahammar

Ägare: Sofie Tellram, Halmstad

 

3. Skuggi´z Only Yours, SE12456, 121215

e NORDUCH Forsis Salte Ordet Fritt

u Explosiv´s Little Diva

Uppf: Monica Storeide, Strängnäs

Ägare: Ingegärd Mathiesen, Nye

 

4. Clipstone Sail Away, AQ00948103, 130106

e GBCH Dandyhow Dr. Walter

u GBCH Cobstoneway Moonriver At Clipstone

Uppf: Jean Jackson/ Elspeth Parkinson, Storbrittanien

Ägare: Ann-Charlotte Nilsson

                    

Valp 2

 1. Broby Klostergård Don Juan, SE51223, 120909

e Slåboda´s Nelson Mandela

u SEUCH Amkida´s Jadis Icequeen of Ulva

Uppf: Peter och Irene Hammarlund, Landsbro

Ägare: Irene Hammarlunda, Landsbro

 

2. Rock n´bark Crazy Lixx, SE57878, 121101

e Kewill´s Born To Nokaut

u Bimli´s Black Beauty

Uppf: Evelina Julin, Eksjö

Ägare: Josephin Eriksson, Storebro

 

3. Gyllenfjells Bertha SE55719, 120923

e Jannick Vom Baronenschloss

u SEUCH Anbo Dea

Uppf: Lena Gyllenfjell, Åseda

Ägare: Lena Gyllenfjell, Åseda

 

4. Sen Chinyoni Blackmail The Burbank, SE12596, 120910

e KBHV-12 NORDV-12 FIV-12 SEV-12 FIUCH DKUCH SVUCH Ezetha´s Scoobedoo

u BaltCh ESTJCH ESTVCH LTCH LVCH LVJCH Nevia Orlleo Sprogus

Uppf: Teele Juursalu, Estland

Ägare: Janet Holm, Åseda

 

          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

                                      RESULTAT FRÅN VETLANDA BHK:S UTSTÄLLNING

                                                                    PÅ TJUSTKULLE 12 MAJ 2012

Valp 4-6 mån

BIS-1.

Cairnterrier Pennypop´s Christmas Star

Äg. o uppf. Birgit Nyborg, Vetlanda

BIS-2.

Engelsk Springer Spaniel Touchmoore ready or not

Äg. o uppf. Maria Johansson, Eksjö

BIS-3.

Labrador Retriever Hultrum´s Midnight Rambler

Äg. Andreas Andersson

BIS-4.

Tibetansk Mastiff Kyang La´s Ampo

Äg. Linda Kulas, Ekenässjön

Valp 6-9 mån

BIS-1.

Storpudel Siida´s Black Flies to Naturelle

Äg. Karin Lundegård, Sävsjö

BIS-2.

Grand Danois Big Ranger´s Krischna

Äg. Madelen Eriksson, Holsbybrunn

BIS-3.

Australien Shepherd Trustful bosa Nova

Äg. Alexandra Baker, Sävsjö

BIS-4.

Svensk vit älghund Cocosflingan´s Grim

Äg. Andreas Hammarström, Värnamo

Veteran

BIS-1.

Saluki

 

LT CH SE UCH Abu Baqr´s Fazilat Zud

Äg. Marie Palmqvist, Kosta

BIS-2.

Eurasier Multichampion Foxfire Jackpot

Äg. o uppf. Ulla-Carin Totney, Gullringen

BIS-3.

Collie Långhår Winecoolers ´Brilliant Vision Girl

Äg. Kent o Helena Kageren

BIS-4.

Labrador SE VCH LP1 Magic-Fanny

Äg. Ulla Erdeberg, Landsbro

Champion

BIS-1.

Eurasier Multichampion Foxfire Brilliant Benji

Äg. Rose-Marie Forsberg

BIS-2.

Cane Corso La Grazia Di Dio Jameson

Äg. Susanne Carlsson, Läckeby

BIS-3.

Dogo Canario SE UCH Presagaute´s Kolbald

Äg. Åke Davidsson, Ödeshög

BIS-4.

Kooiker SE UCH Moonhaven Terrific Maron

Äg. Marie Randau, Vetlanda

Gruppvinnare

Grupp 1:

Lancashire. Heeler

 

Ståhlskyttens Casper at

Lammåsa

Äg. Frida Ottosson, Lammåsa

Grupp 2:

Dvärgschnauzer p/s Maximin Waltzing Matilda

Äg. Ann-Marie o Palle Råsberg, Vetlanda

Grupp 3:

Am. Staff. Terrier Needful Thing´s Kiss of Death

Äg. Rebecca Tropp, Holsbybrunn

Grupp 5:

Eurasier Foxfire Zebulon

Äg. Tina Andersson, Virserum

Grupp 6:

Bluestick Coonhound Korpklon´s Oxel

Äg. Nicklas Johansson, Eksjö

Grupp 7:

Irl. röd setter Brilliant Bronze Fionn Mac

Cumhail

Äg. Gerd Svensson, Högsby

Grupp 8:

Labrador Retriever Rondeus Quiet Quarry

Äg. Per-Åke Petterson, Grimstorp

Grupp 9:

Mops Ezethas Scoobedoo

Äg. Janet o Stig Holm, Åseda

Grupp 10:

Saluki Ta´zim Fairuhz Fellah

Äg. o uppf. Marie Palmqvist, Kosta

BEST IN SHOW

BIS-1:

Mops

 

Ezetha´s Scoobedoo

Äg. Janet o Stig Holm, Åseda

BIS-2:

Labrador Rondeus Quiet Quarry

Äg. Per-Åke Pettersson, Grimstorp

BIS-3:

Eurasier Foxfire Zebulon

Äg. Tina Anderson, Virserum

BIS-4:

Bluestick Coonhound Korpklon´s Oxel

Äg. Nicklas Johansson, Eksjö