Här grattar vi ekipage som har vunnit priser på tävling eller utställning

 

 

GRATTIS

 

till klubbens duktiga tävlingsekipage

 

 under 2017

 

 

Agility

 

Uppflyttade i Agilityklass 2

Hanna Isaksson och Bowser

 

Uppflyttade till Hoppklass 2

Anna Nordgren och Callista

Hanna Isaksson och Bowser

 

Champion

 

Helen o Göthe Olofsson och Ezzi som blivit SE AGCH 2017

Helen o Göthe Olofsson och Ezzi som blivit SE AG(Hopp)CH 2017

 

 Rallylydnad

 

            Uppflyttade till fortsättningsklass

            Ulla Erdeberg och Tessa

             Ulla Erdeberg och Sally

            Ella Mattsson och Doris

            Kajsa Thörnkvist och Wilda

           

            Uppflyttade till avancerad klass

            Katarina Johansson och Zonja

                     Kajsa Thörnkvist och Wilda          

            Kajsa Thörnkvist och Nova

            Sylvia Zielinski och Laika

           

            Uppflyttade till mästarklass

            Katarina Johansson och Nova

           

            Viltspår

 

          Anlagsklass

            Ulla Erdeberg och Sally

            Ulla Erdeberg och Tessa

 

            Champion

            Jennifer Hofsö och Meg

            Jennifer Hofsö och Tilly

 

            Jaktprov

 

          Nybörjarklass

          Jennifer Hofsö och Tilly

         

 

 

 

 

X-plosion girl vom salamandertal "Ezzi"

 

Blev Svensk Agilitychampion, SEagCH,19/3, i Kinnared!

 

 

Ezzi tog sitt andra Championat

den 7/5 i Falköping.

Denna gång var det Hoppchampionat, SE ag(hopp)CH.

 

----------------------------------------------------------

 

GRATTIS

till klubbens duktiga tävlingsekipage

 under 2016

 

Agility

 

05-15        Anna Nordgren o Callista - Off Agilityklass 1, medium. Placering 4 av 31 starter.

                Arrangör: Värnamo BK

 

05-28        Anna Nordgren o Callista – Off Hoppklass 1, medium. Placering 5 av 29 starter.

                Arrangör: Haninge BK.

 

05-28        Ann Nordgren o Cheela – Off Hoppklass 1, large. Placering 5 av 27.

                Arrangör: Haninge BK


 

 Bruks

 

 

Korad

 

 

Lydnad

 

               Elisabeth Josefsson och Åthello uppflyttade till Lydnadsklas 3

 

 

 

Rallylydnad

 

 

            Uppflyttade till fortsättningsklass

            Jennifer Hofsö och Poppy

            Ulla Erdeberg o Sally

            Katarina Johansson och Zonja

            Kajsa Thörnkvist och Nova

            Sylwia Zielinski och Laika

 

            Uppflyttade till avancerad klass

            Jennifer Hofsö och Nia

            Ulla Erdeberg och Sally

            Katarina Johansson med Indra och Nova

            Sylwia Zielinski och Nina

           

            Klarat avancerad klass

            Sylwia Zielinski och Tessa

 

            Blivit Rallymästare

            Jennifer Hofsö med Bonita och Fidela

            Ulla Erdeberg och Quinie

            Katarina Johansson och Pärla

            Kristina Karlsson och Tyra

            Sylwia Zielinski och Maya

 

Utställning

 

05-21         Anna Nordgren o Cheela - 1:a Öppen klass, Excellent och CK. Bästa tik. BIM med  cert.

                 Arrangör: SSPK nationell utställning i Hässleholm

 

07-03         Anna Nordgren o Cheela - 1:a Öppen klass, Excellent och CK. 2:a Bästa tik. BIM med                    Reserv-cert. 

               Arrangör: SKK Nationell utställning Södra Älvsborgs Kennelklubb i Borås

 

 

Viltspår

 

 

.....................................................................................................................

 

GRATTIS

till klubbens duktiga tävlingsekipage

hösten 2015

 

Rallylydnad

 

09-13    Jennifer Hofsö och Bonita har klarat uppflyttning till Mästarklass

               Arrangör: Forserums BK

 

09-15    Ulla Erdeberg och Quini har klarat uppflyttning till Mästarklass

               Arrangör: Jönköpings BK

 

09-26    Jane Carlsson och Ella har blivit uppflyttade till Fortsättningsklass

               Arrangör: Vetlanda BHK

 

10-04    Jennifer Hofsö har även klarat uppflyttning till Mästarklass med Fidela

               Arrangör: Växjö BK

 

01-16    Jennifer Hofsö har klarat uppflyttningen till fortsättningsklass med Nia

            Arrangör: Sölvesborg  

 

Viltspår

 

23-09          Gun-Marie Salling och Esse har klarat anlagsprov i Viltspår

                  Arrangör: SSRK Småland 

 

27-07          Jennifer Hofsö och Meg har klarat anlagsprov i viltspår

                  Arrangör: Bassetklubben Småland

 

 

Utställning

 

08-01    Anne-Marie J-Råsberg – Albin – 1:a i Juniorklass, Bästa hane, BIR o Grupp 2:a

               Arrangör: Ljungby Hundklubb In off utställ ning

 

08-09    Anne-Marie J-Råsberg – Hedda– 1:a i Öppen kl med Excellent o CK + 2 Bästa tik         med R-cert o R-Cacib

               Arrangör: SKK Int utställning i Ronneby

 

08-22    Anne-Marie J-Råsberg – Albin – 1:a i Jniorklass med Excellent och CK

               Arrangör: SKK Nat utställning i Backamo

 

05-03    Jennifer Hofsö - Poppy - Öppen kl med Excellent, ÖKK 1, BTKL 1, Godkänt championat SE UCH

               Arrangör: SVTEK, Tånga Hed.  

 

09-06     Lizette Wendt – Fille – BIM i valpklass

             Arrangör: SKK Nat utställning på Öland

 

09-12     Lizette Wendt – Fille – BIS i valpklass

             Arrangör: SBK Tranås Inoff utställning i Tranås

 

 

Korad

 

11-07 Elisabeth Josefsson och Ermoro's Åtello har fått godkänd Exteriörbeskrivning och

          Mentaltest och har därmed fått meriten Avels Korad

          Arrangör: Lomma Brukshundklubb

 

11-07 Ulrika Enström och Ermoro's Åxy har fått godkänd Exteriörbeskrivning och

          Mentaltest och har därmed fått meriten Avels Korad

          Arrangör: Lomma Brukshundklubb